Azospermi, sperm testinde hiç sperm bulunamaması durumudur. Ölü ya da canlı hücreye rastlanmadığı durumlarda spermiyogram sonuçları açıklama kısmında yer alan bu ifade kişiyi stres ve paniğe sokmaktadır. Peki azospermi birinin çocuğu olmaz mı, azospermi tedavi var mı ya da azospermi ile doğal yollarla hamile kalınır mı?

Tüm bu sorulara geçmeden önce bu durumun toplum içinde görülme sıklığından bahsetmekte fayda var. İnfertilite(kısırlık) ile hastaneye başvuran her erkeklerin %10’u için azospermi tanısı konulmaktadır. Yani bu ifade ile karşılaşan tek insan siz değilsiniz ve oranlara baktığımızda ise her on erkekten birinin bu durumla mücadele ettiğini düşünecek olursak tıbbi ilerlemelerin de bu alanda yoğunlaşıyor olması kaçınılmaz.

Azospermi Tanısı

Spermiyogram testinden sonra konulan bu tanı için test tekrarı önemli bir konudur. Yapılan tek test ile tanı konulmamalıdır. Çevresel faktörlerden hatta son 3 ay içinde maruz kaldığınız durumlar bile sperm sayınızı etkiler. Ateşli hastalık, yüksek sıcaklıklar bile bu durumları etkilemektedir. Bu yüzden ilk sperm testinden 2 hafta sonra ikinci test uygulanmalıdır. Bu testte de aynı sonuç gelmesi halinde tanı konulabilir.

Tanı konulduktan sonra, bu duruma neden olan durumlar tespit edilmelidir. Pek çok nedenle sperm hücresine rastlanılmamaktadır. İnmemiş testis, tıkanıklık, Klinefelter sendromu, oksidatif stres, genetik bozukluklar, varikosel, hormonal bozukluklar gibi nedenler tedavi için önem arz etmektedir.

Azosperminin Tedavisi

Yukarıda bahsettiğimiz gibi pek çok nedenle görülen bu hastalığın kaynağı önemli bir durumdur.

  • Kanal Tıkanıklığı : Genital bölge enfeksiyonları, bel soğukluğu ya da cinsel yolla bulaşan hastalıklar sonucu epididim kanalı tıkanabilir. Bu da sperm hücrelerin ilerlemesini engelleyerek, testte görünmesini engeller. Eğer tanı doğru bir şekilde ve zamanda konulursa, tıkanıklık tedavi edilebilir.
  • Hormon Eksikliği : FSH Hormonu, sperm üretiminden sorumlu hormon olup eksikliğinde sperm üretimi olumsuz etkilenmektedir. FSH tedavisi ile hormon eksikliği giderilmesi sonucu sperm sayısı artışı sağlanabilir.
  • Varikosel : Damar tıkanıklığı hastalığı olup detayları için yazımıza göz gezdirebilirsiniz.
  • Mikro Tese : Ameliyat tedavisi olup detaylarına bir sonraki yazımızda değineceğimiz bu ameliyat yaygın bir yöntemdir.
  • Sperm Kök Hücresi : Mikro tese ameliyatından sonuç alınamadığı durumlarda uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Özetle teşhisi doğrulanmış azospermi sorunu yaşıyorsanız korkmadan ve stresi yapmadan pek çok tedavi yöntemi ile çocuk sahibi olabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz…