Sadece Çocuk Sahibi Olmak İsteyenlerin Anlayacağı 10 Durum

1. Stres

Çocuk sahibi olmaya çalışmak çok stresli olabilir. Bir an önce bebeğinize kavuşmak istemeniz çok doğal fakat bilmelisiniz ki, stres üremeyi olumsuz yönde etkiler. Yapılan araştırmalar kadınlarda aşırı stresin hamile kalma olasılığını düşürdüğünü ortaya koyuyor. Stres, erkeklerde ise sperm kalitesini düşürüyor. Yani stresten ne kadar uzak kalırsanız hamilelik şansı o kadar artıyor.

2. Herkesin size ulu orta “çocuk ne zaman?” diye sorması

Çocuk düşünüyor musunuz ya da çocuk ne zaman soruları zaten çocuk istemekte olan çiftler için bunaltıcı olabilir. Özellikle kadınlarda toplumun uyguladığı bu baskı, değersizlik ve yetersizlik hissine dönüşüp zor süreçler ortaya çıkarabiliyor. Sık sık karşılaşılan bu sorular karşısında sakin kalıp kendinizi strese sokmamak sizin için en iyisi olacaktır.

3. Çevreden alınan tavsiyeler

Toplumumuzda sıkça rastladığımız batıl inançlar çocuk sahibi olma konusunda da kendilerini gösteriyor. Fesleğen, lavanta ve gül koklarsan ya da çeşitli gıdaları tüketirsen hemen çocuğun olur gibi yaklaşımlar yanlış olsa da, cinsel ilişkiden sonra kadının bacaklarını yukarı kaldırmasının hamileliğe olumlu etkisi anatomik açıdan doğru olabilir fakat bu bilimsel olarak açıklanmamıştır.

4. Aile baskısı “Torun nerede?”

Aileniz de sizin kadar bebek istiyor, torunlarına bir an önce kavuşmak istiyor olabilir fakat sürekli bu konunun konuşulması sizi strese sokacaktır. Uzmanlar toplum tarafından uygulanan bu baskının ilişkiyi yıpratıcı, kadın ve erkek üzerinde pek çok olumsuz sonuç oluşturabildiğini söylüyor. 

5. İnternet çözümleri

Çocuk sahibi olmak isteyen ve bu sürecin içinde yer alan binlerce çift bulunmaktadır. Benzer anılar yaşadığınız için merak edip internet araması yapıyor olmanızı anlıyoruz ancak bu aramaların içinde sizi çok yanlış yönlendirecek ya da ümidinizi yitirmenize sebep olacak hikayeler veya yazılar da olabilir. Okurken psikolojinizin etkilenmemesine özen gösterin.

6. Sürekli bebeklerle ilgili araştırma yapmak

Zamanınızın çoğunu bu konuyla ilgili araştırma yapmak için mi harcıyorsunuz? Bu konu hakkında bilgi sahibi olmanız çok güzel fakat sürekli bebekler hakkında bir şeyler araştırmak sizi daha çok strese sokuyor olabilir. Güvenilir kaynaklardan yeterli bir araştırma nelere dikkat edebileceğiniz hakkında size fikir verecektir.

7. Sosyal medya ve televizyonun uyguladığı gereksiz baskı

Sosyal medyada herkesin çocuğu var ve herkes çok mutlu, televizyonda ise her reklamda mutlu aileler, sevimli bebekler görüyoruz. Yansıtılanın aksine aile kurmak bu kadar kolay olmayabilir, bunun bilincinde olursanız kendinizi daha konforlu hissedebilirsiniz.

8. Çocuk mağazalarının önünden geçerken hissedilen duygu

Alışveriş merkezlerinde, çarşılardaki bebek ve oyuncak mağazalarının önünden geçerken içinizin burkulması normaldir. Bebeğinize hemen kavuşmak istediğinizi herkes anlayabilir. 

9. Hamilelik planlandığı için alışkanlıkların değişmesi

Gebe kalmayı planlayan anne adaylarının çoğu, beslenme düzenlerine daha çok dikkat ederler. Sebze ve meyve tüketmeye, ceviz, balık gibi besin değeri zengin yiyecekleri yemeye özen göstermelilerdir. Gerekirse folik asit takviyesine başlanabilir. Folik asidin sağladığı faydalı etki, gebe kalmadan en az bir ay önce ve gebeliğin ardından üç aya kadar 400μg’lık bir günlük folik asit takviyesiyle elde edilir. Ayrıca anne adayı sigara kullanıyorsa bırakması uzmanlar tarafından şiddetle tavsiye edilir. 

10. Partnerler arasında yaşanan sorunlar.

Bebek sahibi olmaya çalışırken çiftler oldukça gergin olabilir fakat bu gerginliği partnerinize yansıtmak yerine beraber çözüm aramalısınız. Aranızdaki gerginlik hamileliği zorlaştıracaktır. Beraber yapmaktan hoşlandığınız aktivitelere daha çok ağırlık verebilirsiniz.