Günümüzde yoğun bir şekilde kullanılan dizüstü bilgisayar, adının da önerdiği gibi dizüstünde kullanıldığında testis ısınmasına neden olur. Bu da erkek kısırlığı riskini doğurur. İnsan vücudunun normal sıcaklığı 37 derece iken testis sıcaklığı yaklaşık iki derece daha düşüktür. Sperm üretiminin yapıldığı bu bölgelerin vücut içinde bulunmama nedeni de aslında tam da bundandır. Sperm sıcağı sevmez! Uzmanlar testislerdeki ısı artışıyla sperm sayısı, sperm hareketliliği ve kalitesinde azalma görüldüğünü söylüyor. 

Dizüstü bilgisayarların iç ısısı çalışma esnasında 70 dereceyi geçebilir. Bu cihazlar ise yaygın bir şekilde üreme organlarına yakın bölgelerde kullanılmaktadır. Yani dizüstünde kullanılırsa üreme organlarını ısıtması kaçınılmazdır. Son yapılan araştırmalar ise wi-fiye bağlı dizüstü bilgisayarların erkek üreme organlarındaki ısıyı, normal vücut ısısının 2 derece kadar üstüne çıkardığını ortaya koydu.

Dizüstü Bilgisayar Zararları

Dizüstü bilgisayarların yaydığı aşırı ısının yanı sıra, kullanıcılarının bacaklarını birbirine yaklaştırmasına neden oluyor ve bu da testisleri sıkıştırarak üreme becerisini düşürüyor.

Bir diğer olumsuz taraf da ürettiği elektromanyetik frekanslar. Araştırmalara göre bu zararlı elektromanyetik frekanslar, erkek ve kadınlarda potansiyel üreme sorunları ortaya çıkarabilir. Amerikan Üreme Tıbbi Merkezi direktörü Ashok Agarwal, laboratuvar ortamında sperm örneklerini hücre gücünde elektromanyetik frekanslara maruz bıraktı. Sperm sayısı ve sperm hareketliliğinde önemli düşüşler kaydetti. Bu düşüşlerin şu an için kalıcı kısırlığa yol açtığı belirtilmemektedir. Yani baba olmayı düşünüyorsanız ve şimdiye kadar gördüğünüz zararlardan kurtularak eskiye dönmek istiyorsanız yolu; elektromanyetik frekansların etkisini azaltmak için dizüstü bilgisayarınızı masada kullanmak.

Zararlı bir diğer durum ise kullanıcısını hareketsiz hale getirmesi. Bilindiği üzere spor ve hareketli yaşam, sperm sayısını ve sperm hareketliliğini arttırıyor. Bu yüzden uzun süre hareketsiz oturmanın doğurganlığa olumsuz etkisi vardır.

Zararları Önlemek İçin Neler Yapılmalı?

Uzmanlar dizüstü bilgisayar kullanırken dizin üstüne konulacak bir yastığın bu sorunu azaltabileceğini belirtmektedir. Ya da dizüstü bilgisayarınızı masada kullanmaya da özen gösterebilirsiniz.

Hareket ederek de bu sorunları azaltabilirsiniz. Yani baba olmak isteyen erkekler; bilgisayarınızı kapatın, koltuktan kalkın ve harekete geçin. Veya en azından bilgisayarınızı masada kullanarak testislerinizden uzak tutmayı deneyebilirsiniz.