Tüm anne ve anne adaylarının Emzirme Haftasını kutlar, bebekler başta olmak üzere tüm ailelere sağlıklı yarınlar dileriz. Emzirmenin faydaları konusuna geçmeden önce Emzirme Haftasının öneminden bahsetmek gerekirse;

Dünya genelinde 1-7 Ekim arası olarak kabul edilen Emzirme haftasının önemi; hatalı anne sütü uygulamalarının önlenmesi, emzirmenin korunması ve teşvik edilmesi olarak özetlenebilir. Sağlıklı yarınlara hazırladığımız bebeklerimizin anne sütüyle beslenmesine dikkat çekmek için Emzirme Haftası, ülkemizde ve dünya genelinde pek çok kurum ve kuruluş tarafından tanınmakta ve kutlanmakta olup sağlık kuruluşları da bu bağlamda çeşitli eğitim ve etkinlikler düzenlemektedir.

Toplumumuzda, emzirmenin besin takviyeleri ve ek gıdalarla desteklenmesi gerektiği yönünde yanlış bir algı oturmuş olsa da bebeklerin doğumdan sonra hemen emzirilmeye başlatılması, ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesi, ancak 6. aydan sonra ek besinlere geçilmesi ve emzirmenin en az 2 yıl daha devam ettirilmesi oldukça önemlidir.

Emzirmenin Kadın Sağlığı Üzerindeki Etkileri

Gebelik ve doğumun ardından hem anne hem de bebek için hassas ve önemli bir süreç olan emzirme dönemi, yalnızca bebeğin beslenmesi ve anne-bebek bağı için önem taşımıyor; aynı zamanda doğrudan veya dolaylı olarak kadın sağlığı üzerinde büyük bir rol oynuyor.

Kadınlarda daha sık görülen birtakım hastalıklar ile emzirme arasında pozitif bir ilişki söz konusu; eklem iltihabının sık görülen bir çeşidi olan romatoid artrit ve diyabet bunlardan yalnızca bazıları. Aynı zamanda meme ve yumurtalık kanseri ile osteoporozun (kemik erimesi)neden olduğu kemik kırıklarını da önlediği bilinmektedir.

Doğumdan itibaren emzirmeye başlayan kadınlarda doğum sonrası kanama riski azalmakta olup; kanama ve kan kaybı daha az olacağından anemiye(kansızlık) bağlı halsizlik, çarpıntı, çabuk yorulma gibi durumlar da daha az görülmektedir.

Annenin bebeği ile daha sağlıklı bir ilişki kurmasında ve uzun süreli emzirme isteğinde en önemli faktörlerden biri de beden ve ruh sağlığıdır. Gebelik ve doğumla birlikte fizyolojik ve psikolojik değişimler yaşayan annelere yardımcı ve destek olma görevi ise babalara düşmektedir. Özellikle doğum sonrası erken dönem başta olmak üzere anne ve bebek ilişkisine destek olmalı, annenin deneyimlediği fiziksel ve psikolojik değişimler anlayış ve sevgi ile karşılanmalıdır.

Bebek Açısından Emzirmenin Faydaları

Anne sütü ile beslenen bebekler, hazır gıdalarla beslenen bebeklere göre enfeksiyonlar başta olmak üzere birçok hastalığa karşı daha dirençlidir. Ayrıca, doğumu takip eden 1 yıl içerisinde anne sütü ile beslenen bebeklerin ilerleyen yıllarda fiziksel, zihinsel ve sosyal yaşantılarının çok daha sağlıklı geliştiği bilinmektedir. Büyüme ve gelişmenin çok hızlı olduğu yaşamın ilk birkaç yılında anne ya da bebekte herhangi bir sağlık sorunu teşhis edilmedikçe emzirmeye devam edilmelidir.

Anne ve bebek sağlığı için ilk ve en önemli adım olan anne sütü teşvikini destekliyor; sağlıklı nesiller yetiştirecek tüm ebeveyn ve ebeveyn adaylarına sağlık dolu günler diliyoruz.