Kegel egzersizinin nasıl yapılması gerektiğinden önce kegel egzersizi nedir sorusuna cevap bulmak gerekir. Pelvik taban (halk arasında bilinen adıyla leğen kemiğinde bulunan işeme, dışkılama ve genital bölgenin yer aldığı kas grubu) egzersizleri olarak basitçe tanımlanabilir. Kegel, pelvik taban kaslarını güçlendirdiği için idrar kaçırma sorununu çözmek ve cinsel hazzı daha yukarılara çıkarmak için önemlidir. Bu yüzden kegel egzersizleri kişisel bakım ve tedavi metodu olarak değerlendirilmelidir.

Egzersizin doğru şekilde ve miktarlarda yapıldığı sürece kayda geçmiş herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra bilhassa kadınlar için fazla yapılan egzersiz, kasları fazla geliştireceği için cinsel birleşme sırasında fazla kasılmaya ve acı duymaya yol açabilir. Ancak bu durum yukarıda belirtildiği üzere, gereğinden fazla yapıldığı durumlarda görülmüştür.

12 hafta düzenli yapılan doğru egzersizler sonucu ise erken boşalma sorunu, idrar kaçırma sorunu ve orgazm problemi ile baş edebilirsiniz. Bu egzersizler ile daha sert ve uzun süren ereksiyon sağlarken aynı zamanda daha iyi bir prostat da sağlar.

 

Kegel Egzersizini Kimler Uygulamalı?

Halk arasında daha çok kadınların yaptığı düşünülen egzersiz aslında erkekler için de çok uygundur. Egzersiz önerilen gruplar şu şekilde sıralanabilir,

  • Orgazm sorunu yaşayan kişiler,
  • Hamileler,
  • Doğum sonrası kadınlar,
  • İdrar kaçırma problemi yaşayanlar,
  • Dışkı kontrolü sorunu yaşayan kişiler,
  • Erken boşalma sorunu yaşayan erkekler,
  • Yaşı ilerlememiş kişiler,
  • Kilolu kişiler

Kegel Egzersizi Nasıl Yapılır?

Egzersize başlamadan önce doğru kasları harekete geçirdiğinizden emin olmalısınız. Doğru kası bulmanın en rahat yolu ise, idrarınızı yaparken yarıda kesmeyi deneyin. Bu esnada hangi kasınızı kullanıyorsanız egzersiz esnasında da aynı kası kullanmalı ve o kası harekete geçirmelisiniz. Doğru kası bulduktan sonra kegel egzersiz adımlarına geçebilirsiniz.

    1.Kasıl!

Orta sert ve düz bir zeminde sırt üstü uzanın. Bu aşamada mat kullanabilir ya da düz bir yatak tercih edebilirsiniz. Egzersiz kaslarınızı 5 saniye boyunca sıkın ve birkaç nefes boyunca gevşetin. Bu egzersizi tekrarlı olarak gerçekleştirin.

    2. 10 – 10!

Kasılma sürelerini 5 saniyeden 10 saniyeye çıkarmaya çalışın. Dinlenme süreleriniz de aynı şekilde 10 saniye olabilir. Bu egzersizi 10 set olacak şekilde tekrarlayın.

    3. Mücadele Et!

Egzersizlerin sürekliliği önemlidir. O yüzden her gün tekrar edilmesi ve 10’ar defadan 3 set uygulanmalıdır. Fazla vakti olmayan kişiler ise gün içnde oturduğu yerden de kaslarını kasıp bırakabilir.

 

Yapılan bazı çalışmalar, seks öncesi bu egzersizlerin yapıldığında daha kaliteli bir cinsel deneyim yaşanacağı yönünde olmuştur. Bir diğer çalışma ise seks sırasında yapılan kegel ile boşalmanın durdurulabilir olduğu yönündedir.