Soyanın Sperme Etkisi Nedir?

Soya sperm ilişkisi nasıldır? Soyanın sperme etkisi nedir ve soya sperme zarar verir mi? Bu soruları cevaplamadan önce soyanın hayatımızdaki yerini anlamak önemlidir.

Soya, Türk mutfağında yaygın kullanılan bir gıda olmamasına rağmen tüketilen gıdaların içinde soya bazlı maddeler mevcut. Bu da soya tüketiminin farkında olmadan yapıldığını gösteriyor.

1960 ve 1970’li yıllarda sağlıklı gıda ödülü alan besindir. Kolesterolü düşürür, kalp krizi riskini azaltır ve hatta prostatı önler. Ancak tüm bunların yanı sıra sperm sayısının düşmesine yol açmaktadır.

Soya tüketimi olmayan ve soya bazlı gıdalar tüketen erkekler üzerinde çalışmalar yapılmış ve yapılan bu çalışmalarda soya bazlı gıda tüketen erkeklerin sperm sayısının daha az olduğu gözlenmiştir. Soya isoflovane bakımından zengindir. İçerdiği bu etken madde ise kadınlık hormonlarını biyolojik olarak aktive etmektedir. Östrojenin fazla miktarda artması ise sperm sayısını düşürür.

Soya İçeren Gıdalar

Soya tek başına tüketilebileceği gibi soya bazlı gıdalar da mevcuttur. Soya içeren gıdaların başta gelenleri soya fasülyesi, soya sütü, soya eti, soya sosu, tofu, tempeh gibi sıralanabilir.

Soya, bu gıdalara ek olarak aşağıdaki formlarda da karşımıza çıkmaktadır.

  • Yüksek protein içerdiği için etin yerini tutmakta ve vejetaryen, vegan gıdalarında tercih edilmektedir.
  • Gofret, hazır çorba gibi gıdalarda katkı maddesi olarak kullanılmaktadır.
  • Mayonez, salata sosu gibi gıdalarda kıvam artırıcı olarak kullanılır.
  • Bitkisel yağ olarak soya yağı kullanılmaktadır.

Baba olmak isteyen erkeklerin soya tüketimini azaltması önerilmektedir. Tüm bunlara ek olarak içerdiği zengin protein bakımından tek başına soya, günlük protein ihtiyacını karşılayabilir. Ayrıca doğru miktarlarda kullanılması halinde faydası pek çok şekilde karşımıza çıkmaktadır.

Fazla miktarda soyadan kaçınarak soyunuzu kurtarabilirsiniz.