Sperm Testinde Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Microscopic Image Processing System

Sperm Testinde Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Sperm testi, spermin miktar ve kalitesi hakkında bilgi vermektedir. Ancak sperm sonuçlarının doğru incelenebilmesi ve sonuçların doğru bir şekilde test edilmesi için örnek verirken ve test yaptırmadan önce dikkat edilmesi gereken konular yer almaktadır.
​Yapılan bu analizlerde belirlenen sperm kalitesi; sperm üretimi, organ salgıları, yakın zamanda geçirilmiş ateşli enfeksiyonlar, cinsel perhiz süresi gibi sabit faktörlere bağlıdır. Bu yüzden bu veriler kaydedilmeli ve sonuçlar değerlendirilirken göz önünde bulundurulmalıdır. 

Sperm testinde sonuçlar değerlendirilirken aşağıda belirtilen faktörler etkili olacaktır. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken konular da şu şekildedir:

  • Perhiz Süresi: Numune vermeden önce en az 2, en fazla 7 günlük cinsel perhiz süresi uygulamanız gerekmektedir. Cinsel perhizinizin süresini fazla uzun tutmak sperm kalitesini olumsuz etkilemektedir.
  • Örneğin Miktarı: Ejakülasyon sırasında atılan ilk semen zengin prostat sıvısı içerir, daha sonrakiler ise daha çok seminal kese sıvısı içerir. Numune olarak alınacak bu ilk kısım oldukça değerlidir. Bu yüzden sperm bakımından zengin olan kısımın kaybı semen analizinin sonucunu etkiler. Numune verirken özellikle ilk kısmın kabın içine verildiğinden emin olunmalı.
  • Numunenin Steril Tutulması: Sağlıklı bir test sonucu için numunenizi dış ortamdan korumalısınız. Bu kaynaklar görüntüyü olumsuz etkileyerek yanlış bir test sonucuna sebebiyet verebilir. Bu yüzden elleri, numune kaplarını vb. mümkün oldukça steril tutmanız lazımdır.
  • Isıdan Koruma: Ejakülasyondan sonra numunenizi aşırı ısı değişimlerinden uzak tutmanız lazım, çünkü bu aşırı ısı değişimleri spermatozoayı olumsuz etkilemektedir. Numune kabı için ideal sıcaklıklar 20°C ilâ 37°C arasıdır.​
  • Hacim: Semen değerlendirilmesinde hacim oldukça önemlidir. Semen hacminizin en az  1,5 ml olması gerekir. Bu alt sınırı sağlayamamanızın sebebi ejakülasyon sırasında dışa boşalma olabilir. Ayrıca yaşlanma ile birlikte sperm üretimi ile birlikte seminal sıvı da azalış göstermektedir. Bu yüzden genç ve yaşlı erkeklerde semen konsantrasyonları benzerlik gösterebilmesine rağmen, toplan sperm sayıları farklılık göstermektedir.

Yorum yapılmamış

Yorumunuzu ekleyin

İstediğin yerde,
konforunu ve mahremiyetini bozmadan
sperm testi yaptırmak ister misin?

Mail adresiniz başarılı bir şekilde alındı.

Bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.

MIPS will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.