Tüp bebek tedavisi en kısa tanımıyla; anne ve baba adayından alınan yumurta ve sperm hücrelerinin laboratuvar ortamında birleştirilerek döllenmesi ve döllenmenin ardından anne rahmine transfer edilmesidir. Günümüzde birçok erkek kısırlığı problemi de dahil olmak üzere kısırlık sorunlarının yüzde sekseninin çözüldüğü bir tedavi yöntemidir. Peki, bu tedavi kimlere uygulanabilir? 

Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanabilir?

Her çeşit kısırlığa tüp bebek uygulaması gerçekleştirilemez. 

  • Yumurta bozuklukları, ileri derecede polikistik over sendromu durumunda
  • Sperm kalite bozukluklarında, azospermide (Meni örneğinde hiç sperm olmaması durumudur.)
  • Açıklanamayan kısırlık durumlarında
  • Servikal etken tespit edilen durumlarda 
  • İmmünolojik etkenler (Kadındaki bir takım antikorlar ile embriyoya veya erkeğin spermlerine karşı oluşan “ret cevabı” sonucunda gebeliğin oluşamaması veya oluşan gebeliğin düşük ile sonuçlanması kısırlıkta immünolojik faktör olarak bilinmektedir.)
  • Endometriyoma (çikolata kistleri) durumu söz konusuysa tüp bebek tedavisi uygulanabilir.

Tüp Bebek Tedavisi Ne Zaman Uygulanabilir? 

Çiftin bir sene boyunca düzenli ve korunmasız cinsel ilişkide bulunmasına rağmen gebelik sağlayamadığı durumlarda uygulanabilmektedir. Eğer kadının yaşı 35 ve üzeri ise doğal yollardan gebelik için altı ay beklenmeli ve ardından bir uzmana başvurulmalıdır.

Tüp Bebek Tedavisi En Fazla Kaç Kere Denenebilir?

Bu tedavinin tekrarlanması konusunda herhangi bir sınırlama yoktur. Bazen nedeni belirsiz embriyonun tutunamama problemi yaşayan çiftler, birçok deneme sonrası gebeliğe ulaşabilmektedir. 8. ya da 9. denemeden sonra gebe kalabilen birçok kişi vardır. Fakat deneme sayısı arttıkça gebelik beklentisinde bir azalma olacaktır.

Tüp Bebekte Düşük Sık Gerçekleşir Mi?

Bu tedavi ile elde edilen gebeliklerde düşük riski, normal yolla kalınan gebeliklerden daha fazladır. Fakat bunun nedeni tedavi değil, normal yolla gebe kalamamaya neden olan problemden kaynaklanmaktadır.

Yaş, Gebe Kalma Şansını Etkiler Mi?

Tüp bebek tedavisi görecek olan kadının yaşı gebe kalmayı etkileyen önemli bir faktördür. 35 yaşından genç kadınlarda gebe kalma şansı en yüksektir. 42- 44 yaş ve sonrasında ise düşüktür.

Tedavi Öncesi Semen Analizi

Yakın geçmişe kadar kısırlık kadın sorunu olarak kabul edilirdi. Oysa günümüzde yapılan çalışmalar her 100 kısır çiftten 50’sinde sorunun erkekten kaynaklandığını göstermektedir. Erkekteki kısırlık, sadece anatomik bir bozukluktan kaynaklıysa bu durum ancak çocuk sahibi olmaya karar verildiğinde anlaşılır. Kısır bir çiftte nedenler araştırılırken incelenmeye erkekten başlanmalıdır. Bu aşamadaki ilk ve en önemli tetkik ise sperm analizidir.