Uyku problemi yaşayan erkekler sadece uykusuz mu kalıyor? Uykuya geç dalma, düzensiz ve yetersiz uyku, bölünen uykular… gibi uyku problemleri her üç insandan birinin karşılaştığı durumlardır. Günlük hayatı olumsuz etkilemesinin yanı sıra son yapılan çalışmalarda erkekler için daha büyük problemlere yol açtığı görülmüştür.

Çalışmada farklı yaş gruplarına yer verilmiştir. Yaş grupları 22-26 yaş aralığı ve 59-67 yaş aralığı olmak üzere 2 gruba ayrılmıştır. 24 saatlik periyot içinde her 10 dakikada bir testosteron seviyesi ölçülerek test tamamlanmıştır. Çalışmanın sonucunda ise uyku probleminin sperm kalitesini azalttığı gerçeği ortaya çıkmaktadır.

Uyku & Sperm İlişkisi

Son yapılan çalışmalarda uyku bozukluğu olan erkeklerde sperm sayısının azaldığı gözlenmiştir. Bu durum testosteron sayısının azalmasıyla ortaya çıkmaktadır. Testosteron ise libidonun temel taşıdır.

Cinsel olarak isteksiz olduğunuz anlarda bu durumu uykusuzluğunuza bağladığınız anlar oldu mu? Peki ya sorun enerjinizin olmamasında değilse?

Uyku problemi yaşayan erkeklerin düşük testosteron oranları hem sperm kalitesini etkilemektedir hem de cinsel isteksizliğe neden olmaktadır. Düzenli ve kaliteli bir uykuyla sperm kalitenizi artırabilirsiniz.

Yapılan çalışmada ayrıca, obstrüktif uyku apnesi ve ileri derecede solunum yetmezliği olan kişilerde testosteron seviyelerinin daha da düşük olduğu gözlenmiştir. Ancak bu çalışma henüz ispatlanmadığı için obezite kaynaklı olduğu da düşünülmektedir.

Sonuç olarak düzenli uyuyarak, uyku problemi sorunlarınızı azaltarak hem cinsel isteksizlik sorunlarınızla baş edebilir hem de baba olmaya hazırlanabilirsiniz.

Tüm soru ve sorunlarınız için bizimle iletişime geçiniz.